Browse Month by Ağustos 2016
bokeh

Efsaneler ve Arka plan bokehleri

Ellerimdesin

Lilia Alvarado doğal ışığı ve renkleri çok güzel kullanan bir fotoğrafçı. Üstteki fotoğrafta doğal ışığı kullanmanın en güzel örneklerinden biri. Gün batımında güneşe karşı bu fotoğrafı çekmek zor iş. Öncelikle bir kaç güzel ekipman lazım. Sonrasında da birazcık fotoğraf bilgisi. Tabii ki lensin sağladığı muhteşem bokehleri elde etmek istiyorsanız.

Lilia Alvarado gün batımı ışıklarıyla oluşturduğu bokehlerde turuncuya yakın sarı tonlarını elde etmiş. Bu sarı tonlarını muhteşem güzellikte bir sarışın kızla tammalamış. Tonlamaya uygun bir giysi ile devam ettirmiş. Sadece kedi bu tonlarda değil 🙂

Lilia Alvarado Canon EOS 5D Mark III kullanıyor. Bu tarz portreler için efsane lenslerden biri olan Canon EF 135mm f/2L USM Lens kullanılmış olabilir. Lilia Alvarado sadece 135 mm ve f / 2.8 de çektiğini yazmış. Bu bilgi ve fotoğraftaki bokehlere bakarak tahmin ettim.

Kızın bakışları daha anlamlı olabilirdi ancak bir küçük kızdan modellik beklememek lazım. Bu kadar oloğanüstü bir fotoğrafta kedicik biraz sıradan kalmış.

lolipop şekerleri

Lilia Alvarado bu sefer renk şov yapmış. Belliki bir panayıra gitmiş. İyi bir fotoğrafçı olarak önce arkaplanı aramıştır. Mükemmel bir arka planı bulunca da bu kareyi ölümsüzleştirmiş. Lilia Alvarado normal arka planda çekse yine iyi bir fotoğraf olurdu. Bu arka planla iyinin ötesinde çok çok iyi bir fotoğraf olmuş.

Fotoğraflarda özellikle portrelerde arka plan uyumu çok önemlidir. İyi bokeh yapacak bir alan bulmak her zaman kolay olmayabilir. Panayırlar o yüzden çok değerlidir. Çok güzel renk cümbüşleri yakalayabilirsiniz panayırlarda. Lolipop şekerleri de güzel durmuş. Olsada yesek.

itfaiyeci ve kız

Lilia Alvarado bu fotoğrafın başlığına sen ve ben demiş. Bence başlık yetersiz. Lilia Alvarado yine renkleri güzel kullanarak hoş bir arkaplan oluşturmuş. Bu sefer ters ışığa karşı değilde yandan gelen ışığa karşı çekmiş bu fotoğrafı. Işık kalitesi biraz yükselince Canon EF 135mm f/2L USM Lensin ne kadar net ne kadar keskin olduğunu görüyoruz. Gerektiğinde netlik veren gerektiğinde ise muhteşem bokehler yapabilen bu lens efsane kelimesinin tam anlamı. Efsane olmak kolay değil.

Sonbaharda arkaplan ve portre

Of of of. Şu arka plana bakarmısınız. Renklere ve bokehlere. Lilia Alvarado bu renk işini biliyor. muhteşem bir arkaplanın önünde de muhteşem bir portre var. Arkaplan renklerinde bir çiçek. Büyümüşte küçülmüş bir kızımız.Donuk bakışlar biraz sonbahar hüznü. İnanılmaz anlam yüklü bir fotoğraf. Lilia Alvarado ‘dan bir şahaser daha. Bu fotoğrafı görünce Lilia Alvarado yine Canon EF 135mm f/2L USM Lens ile döktürmüş dedim. Ancak oda ne Lilia Alvarado şov yapmaya devam ediyor. Bu sefer bir başka efsaneyi kullanmış. Lensimiz Canon EF 200mm f/2L IS USM. Biraz ucuz bir lens yaklaşık 20 bin lira. Amerikan parasıyla 5.700 dolar. Böyle bir arkaplanın bir maliyeti oluyor tabi.

 

Mercy Lilia Alvarado. Mercy Canon bu efsane lensler için.

detay

turuncu ve kırmızı kapı

 

turuncu ve kırmızı kapı

Bu fotoğraf gerçekten beni düşüncelere itti. Hayatta tercihlerimiz vardır. Bazen soldan gideriz bazen sağdan. Bazen kestirme yoldan bazen uzun yoldan. Hayatın tercihlerden ibaret olduğunu anlatıyor bana.

Renk düzeni de bence çok iyi. Bir kapı turuncu diğeri ise kırmızı. Kapı kolları benzer ve kapıları ayıran mavilik. Boyut düzlem herşey çok düzenli ancak bir yaşanmışlıkta var kapılar temiz ama eski oldukları belli .

Kimler girmiş geçmiş o kapılardan hangi duygularla hangi heveslerle ne niyetlerle.

Fotoğraf karesi kendisini renk ve detay fotoğrafçısı olarak tanımlayan Hans Lakuse ‘ye ait. Hans Lakuse ‘nin buna benzer bir çok fotoğrafı var kendisine ve fotoğraflarına https://500px.com/lakuse adresinden ulaşabilirsiniz.

fotoğraf etiketlerinden biri kabin. Belki bir plajda ki soyunma kabini kapıları. Ne olursa olsun ben fotoğrafa baktığımda bir tercih yapıp seçeceğim kapıdan mutluluğa ulaşacağımı hayal ediyorum.

Mercy Hans Lakuse

manzara

Charleston Hayallerin Ağacı

Charleston hayal ağacı

 

Gerçekten muazzam bir fotoğraf.

Amerika Birleşik Devletlerinin Güney Karolina eyaletinde bulunan müthiş doğal güzelliklere sahip küçük bir sahil şehri olan  120 bin nüfuslu Charleston şehrinde çekilen bu fotoğraf sanki cennetten çıkma. Gerçek olamaz diyor insan bu manzaraya. Düz sırada giden ağalar herbiri sağa eğrilmiş. Muhteşem bir manzara, huzur veriyor insana. Bu kadar yeşili görmek muhteşem.

Fotoğraf L W Sosby‘e ait. Sosby eski ustalardan genelde filmli makinelerle siyah beyaz fotoğraflar çekmiş. Son yıllarda gelişen çağla beraber mecburen dijitale ve renkliye geçmiş ki iyiki geçmiş çünkü bu kadar güzel yemyeşil bir fotoğrafı bize kazandırmış. Sosby bu fotoğraf için çok uzağa gitmemiş çünkü zaten Charleston şehrinde yaşıyor. Böyle doğal güzelliklerle dolu olan şehirde sanatçı olmak çok zevkli olsa gerek.

İnsan yetiştiği ortama göre evrilir. Böyle manzaraları gören insan bir zaman sonra sanatçı olmak ister. İlham getirir bu manzara. Kimi şair olur, kimi ressam olur kimi beste yapar. Sosby de fotoğrafçı olmuş.

Böyle bir şehirde bir sürede olsa yaşamak isterdim.

Sosby kalpten fotoğrafçılardan, küçük bir kompakt kamerasıyla dolaşıp fotoğraf çekiyor. Kocaman lensler ve DSLR makineler , tripodlar , flaşlar ona göre. Bir ufak makine ve bir çift göz yetiyor ona.

Kullandığı makine 35 mm olduğu için Sosby yeterince genişliği verememiş. Diyaframı yükseltip alan derinliğini de hissettirememiş ancak bu kareyi çekebilmiş. Demekki elinde daha iyi imkanlar olsa neler çekecek.

Mercy L W Sosby

 

e_beatrice

Evelyn Beatrice Longman

Evelyn Beatrice Longman 21 Kasım 1874 doğumlu dünyanın  ilk kadın heykeltraşıdır. 1919 yılında Ulusal Tasarım Akademisinin tam üyesi olmuştur. Amerika Birleşik Devletlerinin Ohio eyaletinin Winchester şehrinde doğan Evelyn 14 yaşında tezgahtar olarak çalışmaya başlamıştır. 19 yaşında ziyaret ettiği sergiden etkilenerek heykeltraş olmaya karar vermiştir.

Hayatta böyle ilhamlara ihtiyacınız var. Ne olacağınıza karar vermemiş olabilirsiniz, öyle bir fırsat çıkmamış olabilir ancak bir gün bir olayla, manzarayla, kişiyle karşılaşır ve ondan ilham alıp ne olmak istediğinize karar verirsiniz. Evelyn de o gün o sergiye gitmeseydi belkide dünyanın ilk heykeltraşı olamayacaktı.

Doğarken heykeltraş olacağım diyemezsiniz. Zamanla o sanatın içine girersiniz. Chicago Sanat Okuluna kayıt olan Evelyn 4 yıllık okulu 2 yılda bitirdi. Evet bir ilham ve amaç buldunuz ancak yeterli eğitime ve yeteneğede ihtiyacınız var. Evelyn hemen eğitimini tamamlandı. Bugün bir kamera alan kendini fotoğrafçı ilan ediyor, hiçbir eğitim almadan bu nedenlede başarısız oluyor.

Evelyn hayatına tezgahtar olarak devam edebilirdi. Evelyn heykeltraş olacam diyip hiçbir eğitim almadan o işe girişebilirdi. Evelyn hayallerinin peşinden koşmayı seçti ancak eğitimini alarak bunu seçti. Evelyn bunu 19. yüzyılda 1890 lı yıllarda yaptı. Bugün birisi herhangi bir hayale kapılıp herhangi bir mesleği seçtiğinde kendisine bunun eğitimini alman gerekiyor denmesi lazım yoksa sadece hayalperest olursunuz.

Hayallerinizi yoğun çaba ve eğitimle birleştirirseniz sonuçta 150 yıl sonra sizden binlerce kilometre uzaktakiler bile sizden bahseder.

Umarım bende Evelyn gibi hayallerimin peşinden koşarken başarılı olurum.

Mercy Evelyn Beatrice Longman

Evelyn Beatrice Longman s Spirit_of_Victory_Evelyn Beatrice Longman Hartford,_CT Evelyn Beatrice Longman Allison