Browse Month by Kasım 2016
ürün

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI TAVSİYELERİ

Fotoğraf Aydınlatmasını Mükemmelleştirmek

Çekimi ayarlama zamanı geldiğinde, ürün için ne tür bir arka plana ve ışıklandırmaya ihtiyacınız olduğunu belirleyerek başlayın. Örneğin, benim bir şarap şişesi için ayarladığım ışıklandırma ile telefon kılıfı için kullandığım birbirinden tamamen farklı.

Ürün çekimlerinizde aydınlatmayı kolayca ayarlayabileceğiniz, hemen her şeyde işe yarayan birkaç yol var. İşte bizim 50$’lık e-ticaret fotoğrafçılık stüdyomuz:

fotograf-aydinlatmasini-mukemmellestirmek

İlk olarak bir arka plan seçmelisiniz. Ürün fotoğrafları için özel olarak, beyaz bir tente ya da yeni başlayanlar için tam set şeklinde ekipmanlar mevcuttur. Ancak DIY yaklaşımını benimsemek için ben, kendi üzerine çevirdiğim büyük temiz bir plastik saklama kabının tabanına bantlanmış beyaz afiş panolarıyla düz, sade bir arka plan yaptım. Kurulumun bu kısmı 15$’ı geçmemeli.

Şimdi, lambaları kuracağız. Genellikle en az iki lamba gerekir. Ben Lowe’den yaklaşık 10$’a satın aldığım ve sonrasında temiz plastik saklama kabının kenarlarına iliştirdiğim iki tane ışık kelepçesi kullanıyorum. Ampullere gelince, ikisinin de aynı olduğuna emin olun, ideali bir çift 5000K soğuk ışıklı ampuldür. Ben bunları tanesi 7$’a buldum.

Bonus ürün fotoğrafçılığı numaraları:

Bir tanesi ürününüzü “uçurmak”. Ürünü havaya kaldırmak için standart bir dikiş ipi kullanın ve sonrasında fotoğrafı düzenlerken ipleri görüntüden silin. Diğer bir profesyonel numara da ince bir yansıma elde etmek için ürünün altına küçük bir parça plastik cam koymak. Bütün düz renk arka planlarda işe yarar ve 10$’dan daha az tutar. Bütün kurulumunuzu 50$’dan daha aza yapmış olursunuz.

Bütçeye uygun masaüstü stüdyomuz sayesinde bakın oyuncak bir yarış arabası nasıl görünüyor:

bonus-urun-fotografciligi-numaralari

Bazen, özellikle ürününüzü hareket ederken göstermek istediğinizde, düz beyaz veya siyah arka plan ürününüz için en iyi görüntüyü vermez. Örneğin, bir çanta sade beyaz arka planda kolayca fotoğraflanabilir ama uygun içeriği verebilmek için çanta takan bir kadını da göstermek isteyebilirsiniz. Güneş gözlüğü gibi ürünlerin fotoğrafını hem güneşli hem güneşsiz ortamda çekin. Saat gibi ürünlerin fotoğrafını hem bilekte hem de tek başına çekin. Müşterilerin birebir görmedikleri bir ürünü satın almalarını sağlayacak güvenlerini artırmak için fikir edinmelerini sağlayın. Bu geri dönüşleri artıracak ve yanlış gösterilen ürünlerin iade edilmesini azaltacaktır.

Ürününüzün renklerini, şeklini ve içinde bulunduğu ortamı da göz önünde bulundurmalısınız. Biraz ilham almak için ticari fotoğrafçılıkla ya da sizinkiyle aynı tipte bir ürünle ilgili hızlı bir Google araması yapmanızı öneriyorum. Stocksnap.io gibi ücretsiz fotoğrafçılık siteleri de ürün fotoğrafı fikirleri geliştirmenize yardımcı olur.

Jeni’s Ice Cream’in ürünlerini göstermek için, GIF’leri ve yüksek kaliteli ürün fotoğrafçılığını nasıl kullandığına bir bakın.

 

Çeşitli kullanımlardaki çok sayıda fotoğrafın yanında ürünlerin tek başına olduğu fotoğrafları da içeren Native Union ürün sayfalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Tekrarlayın

Ürün fotoğraflarını çekmeye başlamadan önce ışıklandırmayı ve kurulumu hazır etmek için biraz ekstra zaman harcamak en iyisidir. Ürünlerinizin boyutlarını ve ne gerekeceğini aklınızda tutun ve standart kurulum düzenini bu ihtiyaçlara göre ayarlayın. Örneğin, eğer çok sayıda takı fotoğraflayacaksanız daha küçük bir kurulum kullanabilirsiniz ve uçurma tekniği küpe fotoğrafları için en iyi yöntem olabilir. Ürünler yaklaşık olarak aynı boyutta olduğu sürece böyle küçük ürünler için ürünlerinizi yerleştirdiğiniz arka plana bir işaret koyun, böylece fotoğraflayacağınız bir öğeden diğerine geçmek çocuk oyuncağı olacaktır.

Koltuk gibi daha büyük ürünleri fotoğraflayacaksanız küçük bir kurulum yerine bütün bir odayı sahneleme ortamı olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, her ürün için kullandığınız kurulumu gösteren bir diyagram yapmanızı öneriyorum. Işık kaynağı ile ürün arasındaki ve fotoğraf makinası ile ürün arasındaki mesafeleri ve ışıkları ayarladığınız açıları ve ürüne göre ışıkların yüksekliğini ölçün. Böyle notlar ya da iyi bir diyagram, bir sonraki fotoğraf çekiminde işinizi kolaylaştırır. Neyin nasıl göründüğünü bileceğiniz için deneme yanılma yöntemine ihtiyacınız olmayacak, üstelik daha öncekilere benzer fotoğraflar çekmek istediğinizde daha önceki kurulumu taklit etmeniz yeterli olacaktır.

Son olarak, ürünün her yönünü ve bütün detaylarını müşterinize göstermek için her ürün için çeşitli açılardan fotoğrafladığınıza emin olun. Ürününüzü doğru şekilde göstermek zorundasınız, bunu yapmanın en iyi yolu fotoğrafları çeşitlendirmektir. Tüm fotoğrafların ürün yelpazenizle uyumlu olması için ekstra birkaç kurulum yapmanız ve ürünlerinizin yerlerini değiştirerek tekrar fotoğraflamanız gerekir. Ya da ilk kurulumla çektiğiniz fotoğraflardan bir seri oluşturabilir, daha sonra fotoğraf makinanızı tripoddan alıp farklı açılardan çekimleri ve yakın çekimleri bu şekilde yapabilirsiniz.

İşte iPhone 5 ile iki farklı açıdan çekilmiş bir ürün fotoğrafı:

iste-iphone-5-ile-iki-farkli-acidan-cekilmis-bir-urun-fotografi

Sonuçları Düzenleyin

Çekim yapmayı bitirdikten sonra sıra düzenlemeye gelir. Sonuçları düzenlemek, fotoğraflarınızı temizleme ve geliştirme fırsatı verir. Fotoğrafları çekerken küçük bir hata yapmış olsanız bile doğru yazılımla mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eğer mümkünse daha fazla seçeneğiniz olması için fotoğraflarınızı RAW modunda çekmenizi öneriyorum. RAW dosyalarının düzenlemede size daha fazla esneklik sağlayan, her fotoğraf için daha büyük bir dinamik aralığı vardır. Adobe Lightroom erişiminiz yoksa RAW fotoğrafları düzenlemeye yarayan Irfanview ya da Picassa gibi ücretsiz yazılımlar kullanabilirsiniz.

Çekimlerinizi RAW modda yapmıyorsanız ama yine de birkaç şeyi temizlemeniz gerekiyorsa Adobe Photoshop güçlü bir araçtır ama ucuz değildir. Adobe Photosop erişimizin yoksa kullanabileceğiniz tonla ücretsiz seçenek var. Örneğin, Pixlr Editor Photoshop’a en yakın şey ve ücretsiz web tabanlı bir uygulama.

sonuclari-duzenleyin

Acele Etmeyin

Son olarak, acele etmeyin. Sabırlı olun. Fotoğrafçılıkta uzmanlaşmanızı sağlamak, pratik yapmaktan geçiyor. Sonuçlardan memnun olana kadar düzenlemeler yapmaya devam edin. Çok çalışmanızın karşılığını gerçek anlamda alacaksınız.