Browse Month by Şubat 2017
çocuk

Çocukların Oyun Dünyaları Ve İlgi Alanları

Bir anne için en mutluluk verici anlardan birisi çocuklarının oynadığını görmektir. Fakat zamanın değişmesi ile birlikte çocuklar geleneksel oyun yöntemlerinden kopmakta ve özellikle teknolojideki akıl almaz gelişim ve değişimler doğrultusunda onların hayal dünyası da teknolojiye maalesef yenik düşmektedir. Eskiden bez bebekler, ahşap araç ve gereçler çocuklar için çok ideal birer oyun aracıyken şimdi elektrikli oyuncak arabalar, oyuncak tır ve oyuncak bebek gibi teknolojik araç ve gereçler ile akılları çelinmekte ve bu oyuncakları gördüklerinde bunları talep etmektedirler.

 

Oyuncaklar Çocukların Zihinlerini Nasıl Etkiler?

 

Erkek çocuklar için günümüzün en popüler oyuncakları oyuncak kamyon ve oyuncak tır gibi oyuncak arabalar ve türevleridir. Yine daha fantastik oyuncak türlerinden oyuncak helikopter veya uçaklar da çocukların ilgisini çekebilmekte ve zihin yapıları bu oyuncakların hareketleri doğrultusunda gelişim göstermektedir. Taptaze zihin yapısına sahip çocuklarda oyuncak helikopter veya oyuncak tır gibi fantastik araç ve gereçler hayal dünyalarında pozitif etki sağlamakta, bu oyuncakların ilginç ve enteresan hareketleri sayesinde hayal dünyaları gelişmekte ve değişmektedir.

Özellikle oyuncak helikopter veya oyuncak kamyon gibi anlık hareket kabiliyeti yüksek oyuncakların kullanımındaki zihin yormayı gerektiren aksiyonlar sayesinde çocuklar düşünme ve bu düşündüklerini tatbik etmek zorunda kaldıkları için zihin gelişimleri de buna paralel olarak pozitif yönde etkilenmektedir. Yine aynı şekilde çeşitli dolgu oyuncak modelleri de çocukların hayal dünyalarını çeşitlendirebilmektedir. Fakat özellikle dolgu oyuncak modelleri seçilirken çocuk sağlığına zararlı olan malzemelerin kullanılmadığı dolgu oyuncak marka ve modelleri seçilmelidir.

 

Kız çocuklarının ilgi alanları nelerdir?

 

Aynı şekilde kız çocukları için de özellikle oyuncak bebek ve buna benzer ürünler ilgi çekici olabilmektedir. Özellikle annelerini mutfakta çalıştığını ve zaman geçirdiğini gören kız çocukları oyuncak mutfak araç ve gereçlerine de ilgi duymakta ve oyun ve oyuncak talepleri bu yönde olabilmektedir. Örnek aldıkları kişi veya kişiler ile ebeveynleri nelerle ilgileniyor, nelere ilgi duyuyorsa çocukların hayatları da o yönde şekillenmekte, oyun dünyaları o doğrultuda çeşitlenmektedir.

 

Annelerinin mutfakta çok zaman geçirdiğini gören kız çocukları oyuncak mutfak malzemelerine, aynı şekilde çocukları ile zaman geçirdiklerini gören çocuklar da oyuncak bebek gibi oyun aletlerine ilgi duymaktadır. Babalarının arabalara ilgisini gören erkek çocuklar için oyun dünyaları oyuncak arabalar ve oyuncak kamyon ile yine aynı bu döngü etrafında şekil almaktadır.

 

Hal böyle olunca rol modellerinin ilgi alanları ve günlerini nasıl ve ne şekilde geçirdikleri çocukların hayal ve oyun dünyalarını çeşitlendirmektedir.

fotoğrafçı

Fotoğraf Makinesi Ve Bize Kattıkları?

Fotoğraf makinesi

 

Fotoğraf makinesi hayatımızda ki güzel anılarımızı resimlemek istediğimiz herhangi bir anımızı ölümsüzleştirmek için kullandığımız hayatımızı kolaylaştıran resim çekme aletidir. Fotoğraf makinesiyle her an istediğimiz her şeyi resmedebiliriz. Fotoğraf makinelerinin kullanımı çok basittir,ve içlerinde birçok çekme stili bulunmaktadır. Karanlık havalarda gece modunda çekerek fotoğrafın net çıkmasını sağlayabiliriz. Dışarıda gezerken bir doğa harikası görüntü karşısında herkes resim çekmek ister.

 

İşte fotoğraf makineleri böyle anlarda bizim için önem arz eden bir kullanıma sahip olur. Fotoğraf makinesi kaliteli ve sıradan olmak üzere bir kaç seviyeye sahiptir. Genelde fiyatlarına göre çekim kaliteleri daha yüksek olabilir. Normal düzeyde fotoğraf çekeceksek yarı profesyonel fotoğraf makineleri işimizi görmektedir. Ama daha net daha önemli işler için belki de para kazanmak için iş için ise profesyonel makineler tam da isteyeceğimiz gibi olabilir, çünkü profesyonel fotoğraf makinelerinde her ayar her netlik bulunmaktadır. Resim de her netliğin her detayın çıkmama ihtimali zayıftır. Daha kaliteli bir iş sunar bizlere.

 

Profesyonel fotoğraf makinesi

 

Adından da anlaşılacağı gibi profesyonel fotoğraf makineleri işlerini profesyonel şekilde gerçekleştirmektedir. Bir ajans şirketi bir fotoğrafçılık işi ile uğraşıyor sak resimlerin çok kaliteli sergilenmesi için profesyonel fotoğraf makinelerine ihtiyaç vardır. Bu makineler her konuda bizlere orijinal bir iş sunmaktadır. Profesyonel fotoğraf makineleriyle her anı ölümsüzleştirebiliriz. Hızlı çekim özellikleriyle hızlı resim çekebiliriz. Lensleri çok kaliteli olan bu makineler 1000 liradan 4000 liraya kadar işimizi görebilecek seviyede kendine yer bulur, dükkanlarda. Profesyonel fotoğraf makineleri yarı profesyonel olarak ta satımı sağlanmaktadır. Yarı profesyonel makineler güzel ve kaliteli hizmet sunsa da çok dar çekimi daha zor ortamlarda bir profesyonel kamera kadar etkisi olmayacaktır.

 

Şipşak fotoğraf makinesi

 

Şipşak fotoğraf makineleri isminden de anlaşılacağı gibi işini hızlı yapan makinelerdir. Çok hızlı çekim sunmaktadır. Anında çektiğimiz resme anında ulaşabiliriz. Şipşak fotoğraf makineleri profesyonel fotoğraf makineleri kadar pahalı olmasa da normal gezginler için ideal bir makine olarak algılanabilir. Fotoğraf çekmek güzeldir, hayatımızda her anımızı önemliymiş gibi gösterir, geçmişe dönüp baktığımızda anılarımızı tekrardan canlandırabiliriz…

çocuk

Okul Öncesi Eğitim Seçimindeki Önemi Detaylar

Çevresel unsurlar her ne kadar pozitif yönde ilerlerse ilerlesin, bir çocuğa bakıcı ya da anneyle ev ortamında sağlanacak okul öncesi eğitim imkanının yerini tutmayacaktır. Bu çocuklar çok sayıda temel kavramı öğrenip bilişsel yeteneklerini ve dil becerilerini geliştirebilirler.

 

Öz bakım yetenekleri, ince ve kaba motor becerileri de anaokulu ortamında sunulan eğitimle gelişecektir. Anaokulu etkinlikleri kapsamında çocuklar sosyalleşecek, bireyselleşecek ve ilkokul dönemine akademik ve duygusal açıdan daha hazır olarak başlayabilirler. Anaokulu malzemeleri ile gerçekleştirilen uygulamaların bu dönemdeki çocuklar için geliştirici olduğunu belirtmek mümkündür. Anaokulu fiyatları konusunda bilgi edinerek sizler de bu eğitim imkanını çocuklarınıza sunabilirsiniz.

 

Okul Öncesi Eğitime Tabi Tutulan Çocuklarda Görülen Etkiler

 

Okul öncesi eğitim gören çocukların okula devamının ve akademik açıdan başarılarının anaokulu eğitimi almayan çocuklara kıyasla daha fazla olduğu net bir şekilde ifade edilebilir. Herhangi bir genelleme yapılmadan; her çocuğun kendisine has becerileri, gelişim farklılığı ve kişisel yetileri göz ardı edilmeden, sahip olunan deneyimler herhangi bir okul öncesi eğitim tecrübesi olmayan çocukların ilkokul dönemine başlama zamanında hem anneden ayrı kalma hususunda hem de akademik açıdan zorlanacağını göstermiş durumdadır. Anaokulu etkinlikleri kapsamında çocukların yer alması, onların daha sonrasındaki dönemlerde yüksek başarı elde etmesine yardımcı olacaktır. Anaokulu malzemeleri hakkında çocukların bilgi sahibi olup o malzemeleri değerlendirmesi, yaratıcılık açısından da önemlidir. Anaokulu fiyatları konusunda araştırmalarınızı sürdürürken bu tür bilgileri de edinmelisiniz.

 

Çocuklar Kaç Yaşında Okul Öncesi Eğitimle Tanışmalıdır?

 

Eğitim, doğum anıyla başlayan ve ömür boyunca süre gelen bir dönemdir. Bebekler doğduğu zaman gereksinimi olabilecek bütün bilgi birikime sahip olamazlar. Yani henüz beyin gelişimleri bitmemiştir. Bebeklik dönemini ve erken çocukluk dönemini içeren 0 ila 6 yaş aralığı çocukların en hızlı gelişme kaydettiği dönem olarak ifade edilir. Yani anaokulu dönemine denk geldiğini söylemek mümkündür. Anaokulu etkinlikleri dahilinde yer alan çocukların bu gelişime destekleyici alternatiflere sahip olduğu da net bir şekilde ifade edilebilir.

 

           Anaokulu malzemeleri kapsamında çocuklara sunulan oyuncaklar ve eğitici setler, bu gelişimi daha fazla hızlandıracaktır. Bu nedenle çocuğunuza en ideal eğitimi ve gelişimi sunmak için ilk olarak anaokulu fiyatları hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Böylece hem sizin hem çocuğunuzun hem de bütçenizin uygun olduğu bir imkanı değerlendirmiş olursunuz.

 

çocuk

Çocukların Gelişim Evrelerine Uygun Etkinlikler

Çocuklar dünyaya geldikten iki veya üç yıl gibi bir zaman sonra artık daha aktif bir öğrenme dönemine girmektedir. Bu dönemini çocuk etkinlik türleri ile daha etkin ve faydalı geçirebilecek olan çocuklara farklı oyunlar öğreterek bu süreçlerini desteklemek mümkün olmaktadır. Okul öncesi eğitim kurumları bu nedenle kurulmuştur. Anaokulu denilen bu eğitim kurumlarının çocukların öğrenmeyi öğrenme ve öğretme çabaları ile tanıştıkları ilk eğitim safhasıdır.

 

Çocuk etkinlik türleri çocuğun yaşına göre düzenlenmesi gereken çocuk etkinlikleri olarak bilinmektedir. Anaokulu etkinlikleri kapsamında verilen bu çocuk etkinlik türleri, profesyonel, uzman ve eğitim almış okul öncesi öğretmenleri tarafından verilmek zorundadır.

 

Anaokulu Etkinlikleri

 

Anaokulu etkinlikleri için görevlendirilmiş ve eğitimi almış bu uzman personel ve eğiticinin aynı zamanda kurumsal bir firmada yani yasal olarak faaliyet gösteren bir firmada çalışıyor olması gerekir. Çocukların teslim edilirken emin ellerde olduğundan emin olmak için bu gerekmektedir. Çocuk etkinlikleri türlerini belirleyen, çocukların oyunlar oynayarak bu etkinlikler ile öğrenmeyi öğrenmesini sağlayan ve çocukların bilinçli ve kişilikli birer bireyler olarak topluma katılmasında son derece önemli roller üstlenen anaokulları etkinlikleri ve tüm çocuk etkinlikleri bir ekip çalışması olarak belirlemelidir. Çocukların gelişimleri bu standartlara göre yürütülmelidir.

 

3-4-5 Yaş Etkinlikleri

 

3 yaş etkinlikleri, üç yaş çocukları için hazırlanması gereken etkinliklerdir. Bu yaştaki çocukların beceri ve başarı durumları dikkate alınarak düzenlenmesi gereken 3 yaş etkinlikleri çocuk oyunları şeklinde belirlenmelidir. Bu oyunlara aile bireyleri anne veya baba da katılabileceği gibi anaokulu eğiticileri de aktif olarak katılabilir. Oyunun bir parçası olarak 3 yaş etkinlikleri düzenlemek çocuklarda kalıcı öğretiler sağlayacaktır.

 

4 yaş etkinlikleri, üç yaş etkinliklerini devamla daha kapsamlı etkinlikler olarak verilebilir. Çocukların eğitici oyunlarla öğrenme sıklığını arttırarak gelişmeleri sağlanabilir. 4 yaş etkinlikleri motor becerilerin daha fazla geliştirilebileceği bir dönemdir. 4 yaş etkinlikleri daha profesyonel oyunlar olarak düzenlenebilir.

 

5 yaş etkinlikleri okul öncesi döneme denk gelen en gelişmiş ve çocuğu eğitim öğretim hayatına hazırlayacak türde etkinlikler olmalıdır. 5 yaş etkinlikleri motor becerilerin son evresini tamamlayacak türde etkinlikler olmalıdır. Kalem ve kağıtla resim yapmayı öğretmeye çalışmak 5 yaş etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklere örnek olarak verilebilir.

doğa

Hayvanların Bilinmeyen Faydaları

Hayvanların Bilinmeyen Faydaları

 

Hayvanlar, insanların dünyasında (kimi insanın hayatın da az kimisinde çok) belli bir yere sahiptir. Hayvanlar alemi insanlarınkinden çok daha farklıdır. Her ne kadar insanların bazı hayvanlar ile benzer yönleri olsa hatta ‘insanlar hayvanlardan gelmiştir.’ teorileri atılsa da hayvan alemi başka bir dünyadır. Hatta hayvanlar alemi içerisinde bile bazıları daha farklı hayvan alemi yaşamaktadır.

 

           Hayvanlar alemi deniz canlıları, yırtıcı hayvanlar, hayvanlar alemi evcil olanları hepsinin yaşam şekli farklıdır. Dünyadaki tüm canlılar, hayvanlar alemi içerisinde yer alan her canlı insanoğluna faydalıdır. Her biri kendi içerisinde ekolojik dengeyi korur. Hatta bu sebeple kaçak avlanmak yasaktır. Çünkü fazla avlanan hayvanlar ya da zararlı olduğu düşünülerek öldürülen türü sonlandırılmak istenen bir hayvan diğer hayvan alemi için tehlike arz etmektedir. Basit bir kaç örnek ile konuya açıklık getirmeye çalışılacaktır.

 

1- Hayvanlar alemi evcil

 

Evcil hayvanlar arasında sayılan, bazılarının da evinde beslediği kedi bir mahalle veya çevreden toplatılıp atıldığında orayı farelerin bastığı görülmüştür. Kedileri sevmeyenler tarafından normalmiş gibi yapılan bu davranış başka bir türün aşırı çoğalmasına sebep olmuştur.

 

2- Hayvanlar alemi deniz canlıları

 

Bilindiği üzere balık çok faydalı besin kaynaklarından birisidir. Ancak balık tutmanın belli zamanları vardır. Mesela çok küçük olan balıkları tutulması yasaktır. Çünkü aşırı küçük balıklar tutulursa daha büyümeden tutuldukları için o balık türünün gelişimi ve çoğalması engellenmiş olacaktır. Bu da o türün yok olmasına sebebiyet verebilir. Bunun en büyük zararı da yine insanlara olacaktır. Doğal yollarla Allah’ın lütfuyla gelen nimeti ellerinin tersiyle itmiş ve o canlı türünden ebediyen mahrum kalmış olacaklardır.

 

3- Yırtıcı hayvan alemi

 

Kendinizce yırtıcı ve zararlı olarak gördüğünüz ve hiçbir yararı olmadığını düşündüğünüz vahşi doğadaki hayvanların da insanoğluna; en az hayvanlar alemi evcil ve hayvanlar alemi deniz canlıları kadar yararı vardır. Derileri için öldürülen yılanlardan, postları için yakalanan ve yüzülerek çeşitli malzemelerde kullanılan hayvanların aşırı avlanması da o türün yok olmasına sebep olacaktır. Bu sebeple avlanmaların belli zaman ve ölçüsü vardır. Kaçak avlanmak ise yasaktır.

fotoğrafçı

İphone İçin Fotoğraf Uygulamaları

iPhone’un içeriğinde ki kamera uygulamaları yerine mağazasında bulunan yüksek kalitede uygulamaları kullanırsanız, fotoğraf çek durumlarda daha iyi neticeler elde ettiğinizi göreceksiniz. Bu fotoğraf çekme programları ya da uygulamaları en güncel ve kullanışlı olanlarını aşağıda ki listede bulabilirsiniz.

 

Hepimiz akıllı telefonlarımız ile fotoğraf çekilme ya da çekmeyi seviyoruz. Günümüzün gelişmiş fotoğraf çekme programları ile fotoğraf çekmek hem daha az zaman isteyen bir iş oluyor hem de daha kaliteli. Kamerası güçlü bu fotoğraf çekilme kalitesi yüksek popüler cihazlardan biri de çoğumuzun bildiği gibi iPhone.

 

iPhone fotoğraf çekme programları sayesinde günümüzde kameralardan bile daha kullanışlı olabiliyor. iPhone daha kaliteli fotoğraf çek ve bu fotoğrafları dilediğince paylaş.

 

 Snapseed

 

Fotoğraf ile uğraşan çoğu iPhone telefon sahibinin kullandığı yüksek çözünürlüklü Snapseed özellikleri ile ister amatör ister profesyonel seviyesinde tüm kullanıcıları kendine çekiyor. Firmanın profesyonelliği fotoğraf çekilme efektleri üzerineydi ve geçmiş yıllarda photoshop ve türevi programlar için plug-in fotoğraf çek programı yapıp satıyorlardı. Rakip uygulamalardan farkı, düzenleme kısmında hassas ayarlar olduğunu söyleyebiliriz. Bunun ile birlikte güçlü yanlarının en önemlilerinden biri de kolay kullanım.

 

 VSCO

 

Popüler bir diğer iPhone uygulaması olan VSCO ile fotoğraflarınızı büyük oranda değiştirmeden basit hamleler yaparak farklı formatlara sokabiliyorsunuz. VSCO ayrıca çoğu gerçekten muhteşem özel düzenleme tarzları, renk tonu ayar yapma gibi yetenekler sunar. Negatif durum olarak başlangıçta kullanıcıyı uğraştıracak zorlu bir ara yüze sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Camera+

 

ISO ve yüksek çekim hız kontrolü, manüel yakınlaşma gibi zarif özellikleri içeren Camera+ uygulamasının kullanımı çok basit. Güçlü özellik olarak kolay ve daha kullanışlı bir kullanıcı ara birimi sunuyor. Zayıf tarafı ise çektiğiniz fotoğrafları elden geçirmek daha basit şekilde tasarlana bilirdi.

 Slow Shutter Cam

 

Uzun pozlu fotoğraflar çekmenize ve paylaşmanıza olanak tanıyan bu iPhone uygulaması yaratıcı fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. iPhone ile fotoğraf çektiğinizde, kamera otomatik şekilde doğru pozlu elde etmek için ISO yu ve çekim hızını ayarlar. Bu durumlar için de size Motion Blur, Low Light, Light Trail olarak üç seçenek sunar.

 

çocuk

Çocuk Reklamları

Bir ürünün alınmasında yapılan reklamlar önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle kaliteli ve dikkat çeken bir reklamla bir ürünün satışını arttırmak hatta iki katına çıkarmak mümkündür. Tanınmayan bir ürünün tanınması içinde önemli rol oynamaktadır. Piyasada yüzlerce reklam internette ve televizyonlarda yayınlanmaktadır. Bu reklamların başında çocuk reklamları gelmektedir. Çocuk reklamlarının etkileri diğer reklamlara göre farklı olmaktadır. Bu konuyu bir kaç başlıkla incelemek mantıklı olacaktır.

 Çocuk Reklamları ve Etkileri

           Çocuk reklamları en çok çocuklar tarafından sevilen ve en çok dikkat çeken reklamlardır. Bu nedenle reklamlarda ürün tanıtımı yaparken genellikle çocuklar bu yüzden kullanılmaktadır. Çocukların rol aldığı reklamlar yetişkinler tarafından da izlenmektedir. Genellikle çocuk ürünlerinin tanıtımında çocuk reklamcılar rol alırlar. Zaman zaman da genel herkese hitap eden reklamlarda çocuklar rol alabilmektedir.

 

Çocuk Ürünleri Tanıtımında Çocuk Reklamcılar

 

Çocuk reklamları genellikle çocuk şampuanları, bebek bezleri, abur cubur gibi konularda çekilmektedir. Bu nedenle eğlenceli bir şekilde çekilen bu reklamlar severek izlenmektedir. Çocukların hemen dikkatini çeken bu reklamlar sonucunda çocukların istekleri ailelerine bu ürünleri aldırmak suretiyle etki etmiş olur. Bu reklamlar genellikle çocuk müzikleri ile desteklenmektedir. Çocuk reklam çekimlerinde genellikle güzel sesli çocukların söylediği şarkı zaman zaman herkesin diline dolanmaktadır. Bu yüzden en çok izlenen çocuk reklam çekimleri olmaktadır. Tabi reklam çekimleri çocuklar il gerçekleştirildiği için oldukça zor olabilmektedir. Bu nedenle yetişkinlerde çocuk reklamlarında oynaması mümkün olmaktadır.

 

Genellikle çocuklara hitap eden reklamlarda çocuklar oynatılsa da yetişkinlerde rol almaktadır. Genellikle çocuk reklamlarında aile portreleri çizilerek anne baba ve çocuğun bir arada mutlu yaşadığı varsayımı üzerine çekilir. Reklamlarda he zaman aileler mutlu bir tablo çizerler. Bu da çocuklar üzerinde olumlu etki yapar. Çocuklar bu ürünleri görünce severek alıp kullanmak isterler. Hatta sevmedikleri ve kullanmak istemedikleri birçok ürün eğlenceli reklam çekimleri ile daha makul onlar tarafından sevilen bir ürün haline dönüşür. Bu da çocuklar ve aileler için olumsuz durumları ortadan kaldırarak olumlu hale getirir. Çocuk reklam bu nedenle oldukça önemlidir. Çocuk reklam çocuk psikolojisini esas alarak çekilir.