çocuk

Çocukların Gelişim Evrelerine Uygun Etkinlikler

Çocuklar dünyaya geldikten iki veya üç yıl gibi bir zaman sonra artık daha aktif bir öğrenme dönemine girmektedir. Bu dönemini çocuk etkinlik türleri ile daha etkin ve faydalı geçirebilecek olan çocuklara farklı oyunlar öğreterek bu süreçlerini desteklemek mümkün olmaktadır. Okul öncesi eğitim kurumları bu nedenle kurulmuştur. Anaokulu denilen bu eğitim kurumlarının çocukların öğrenmeyi öğrenme ve öğretme çabaları ile tanıştıkları ilk eğitim safhasıdır.

 

Çocuk etkinlik türleri çocuğun yaşına göre düzenlenmesi gereken çocuk etkinlikleri olarak bilinmektedir. Anaokulu etkinlikleri kapsamında verilen bu çocuk etkinlik türleri, profesyonel, uzman ve eğitim almış okul öncesi öğretmenleri tarafından verilmek zorundadır.

 

Anaokulu Etkinlikleri

 

Anaokulu etkinlikleri için görevlendirilmiş ve eğitimi almış bu uzman personel ve eğiticinin aynı zamanda kurumsal bir firmada yani yasal olarak faaliyet gösteren bir firmada çalışıyor olması gerekir. Çocukların teslim edilirken emin ellerde olduğundan emin olmak için bu gerekmektedir. Çocuk etkinlikleri türlerini belirleyen, çocukların oyunlar oynayarak bu etkinlikler ile öğrenmeyi öğrenmesini sağlayan ve çocukların bilinçli ve kişilikli birer bireyler olarak topluma katılmasında son derece önemli roller üstlenen anaokulları etkinlikleri ve tüm çocuk etkinlikleri bir ekip çalışması olarak belirlemelidir. Çocukların gelişimleri bu standartlara göre yürütülmelidir.

 

3-4-5 Yaş Etkinlikleri

 

3 yaş etkinlikleri, üç yaş çocukları için hazırlanması gereken etkinliklerdir. Bu yaştaki çocukların beceri ve başarı durumları dikkate alınarak düzenlenmesi gereken 3 yaş etkinlikleri çocuk oyunları şeklinde belirlenmelidir. Bu oyunlara aile bireyleri anne veya baba da katılabileceği gibi anaokulu eğiticileri de aktif olarak katılabilir. Oyunun bir parçası olarak 3 yaş etkinlikleri düzenlemek çocuklarda kalıcı öğretiler sağlayacaktır.

 

4 yaş etkinlikleri, üç yaş etkinliklerini devamla daha kapsamlı etkinlikler olarak verilebilir. Çocukların eğitici oyunlarla öğrenme sıklığını arttırarak gelişmeleri sağlanabilir. 4 yaş etkinlikleri motor becerilerin daha fazla geliştirilebileceği bir dönemdir. 4 yaş etkinlikleri daha profesyonel oyunlar olarak düzenlenebilir.

 

5 yaş etkinlikleri okul öncesi döneme denk gelen en gelişmiş ve çocuğu eğitim öğretim hayatına hazırlayacak türde etkinlikler olmalıdır. 5 yaş etkinlikleri motor becerilerin son evresini tamamlayacak türde etkinlikler olmalıdır. Kalem ve kağıtla resim yapmayı öğretmeye çalışmak 5 yaş etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklere örnek olarak verilebilir.

Bir Cevap Yazın