çocuk

Çocukların Oyun Dünyaları Ve İlgi Alanları

Bir anne için en mutluluk verici anlardan birisi çocuklarının oynadığını görmektir. Fakat zamanın değişmesi ile birlikte çocuklar geleneksel oyun yöntemlerinden kopmakta ve özellikle teknolojideki akıl almaz gelişim ve değişimler doğrultusunda onların hayal dünyası da teknolojiye maalesef yenik düşmektedir. Eskiden bez bebekler, ahşap araç ve gereçler çocuklar için çok ideal birer oyun aracıyken şimdi elektrikli oyuncak arabalar, oyuncak tır ve oyuncak bebek gibi teknolojik araç ve gereçler ile akılları çelinmekte ve bu oyuncakları gördüklerinde bunları talep etmektedirler.

 

Oyuncaklar Çocukların Zihinlerini Nasıl Etkiler?

 

Erkek çocuklar için günümüzün en popüler oyuncakları oyuncak kamyon ve oyuncak tır gibi oyuncak arabalar ve türevleridir. Yine daha fantastik oyuncak türlerinden oyuncak helikopter veya uçaklar da çocukların ilgisini çekebilmekte ve zihin yapıları bu oyuncakların hareketleri doğrultusunda gelişim göstermektedir. Taptaze zihin yapısına sahip çocuklarda oyuncak helikopter veya oyuncak tır gibi fantastik araç ve gereçler hayal dünyalarında pozitif etki sağlamakta, bu oyuncakların ilginç ve enteresan hareketleri sayesinde hayal dünyaları gelişmekte ve değişmektedir.

Özellikle oyuncak helikopter veya oyuncak kamyon gibi anlık hareket kabiliyeti yüksek oyuncakların kullanımındaki zihin yormayı gerektiren aksiyonlar sayesinde çocuklar düşünme ve bu düşündüklerini tatbik etmek zorunda kaldıkları için zihin gelişimleri de buna paralel olarak pozitif yönde etkilenmektedir. Yine aynı şekilde çeşitli dolgu oyuncak modelleri de çocukların hayal dünyalarını çeşitlendirebilmektedir. Fakat özellikle dolgu oyuncak modelleri seçilirken çocuk sağlığına zararlı olan malzemelerin kullanılmadığı dolgu oyuncak marka ve modelleri seçilmelidir.

 

Kız çocuklarının ilgi alanları nelerdir?

 

Aynı şekilde kız çocukları için de özellikle oyuncak bebek ve buna benzer ürünler ilgi çekici olabilmektedir. Özellikle annelerini mutfakta çalıştığını ve zaman geçirdiğini gören kız çocukları oyuncak mutfak araç ve gereçlerine de ilgi duymakta ve oyun ve oyuncak talepleri bu yönde olabilmektedir. Örnek aldıkları kişi veya kişiler ile ebeveynleri nelerle ilgileniyor, nelere ilgi duyuyorsa çocukların hayatları da o yönde şekillenmekte, oyun dünyaları o doğrultuda çeşitlenmektedir.

 

Annelerinin mutfakta çok zaman geçirdiğini gören kız çocukları oyuncak mutfak malzemelerine, aynı şekilde çocukları ile zaman geçirdiklerini gören çocuklar da oyuncak bebek gibi oyun aletlerine ilgi duymaktadır. Babalarının arabalara ilgisini gören erkek çocuklar için oyun dünyaları oyuncak arabalar ve oyuncak kamyon ile yine aynı bu döngü etrafında şekil almaktadır.

 

Hal böyle olunca rol modellerinin ilgi alanları ve günlerini nasıl ve ne şekilde geçirdikleri çocukların hayal ve oyun dünyalarını çeşitlendirmektedir.

Bir Cevap Yazın