ekonomi

Eticaret Nedir?

E-ticaret son yılların en tutulan ve en çok gelişen iş türü olsa gerektir. Başlangıçta Amerika’da birkaç firma ile başlayan ülkemizde de bir ya da iki market sitesi ile başlayan bu ticari ekol yaygınlaştıkça küçük mahalle bakkallarının bile yer aldığı bir yapıya dönüştü. Şimdi bu sistemin nasıl işlediğine bakalım.

 

İsmi ne olursa olsun eticaret de sonuçta bir tür ticarettir. Yani bir ürün ya da hizmet satıp karşılığında para almaya dayanır. Ancak fiziki dükkana gerek yoktur. Müşteri ile satıcının konuşması gerekmez. Alıcı sanal ortamda almak istediği ürünleri inceler, seçer. Hatta isterse ürün hakkında başkalarının yapmış olduğu yorum ve değerlendirmeleri okur ve kararını verir. Beğendiği ürünü almak için sepete (tabi sanal sepete) ekler. Ürünü satın almak için kasa yerine satın alma sayfasına yönlendirilir. Burada banka kanalıyla nakit ya da kredi kartı kullanarak ödemesini yapar ve ürünü kargo ile kendisine gönderilir. Banka bilgisi vermekten kaçınan müşteriler ise dilerlerse kapıda ödeme sistemini kullanabilirler.

 

Sistemin Avantajı nedir?

 

Sanal ticaret ya da eticaret hem satıcı hem alıcı için oldukça avantajlı kabul edilir. Satıcının dükkan kirası, ısıtma, aydınlatma, personel gideri, depolama ve saklama maliyeti gibi pek çok kalemde tasarrufu söz konusudur. Aslında neredeyse hiç ürün stoklamadan, sadece bir bilgisayar ile sipariş alıp tedarikçiden alıcıya yönlendirerek bile ticaret yapılmaktadır. Alıcı da satıcının maliyetlerde mı düşüş sayesinde cazip hale getirdiği indirimli fiyatlardan yararlanmaktadır. Ayrıca saatlerce dükkan dükkan dolaşmadan, istediği ürünü en iyi şekilde ve uygun fiyatla alıp üstüne de evine kadar getirtebilmektedir. Çoğu firmanın sunduğu cazip ödeme seçenekleri de bu sistemin ek faydalarındandır.

 

Sistemle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Alışveriş yapılan sitenin güvenilir oluşu en önemli kriterler. Kullanıcı ve müşteri yorumları, garanti ve iade koşulları mutlaka önceden iyi araştırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın