fotoğrafçı

Fotoğrafçılığı Meslek Edinmek

Kaliteli bir fotoğrafçı olmak ve bu işten para kazanmak isteyen biri, bu işi meslek edinmelidir. Meslek, sadece bu işle uğraşmak ve bu işte uzmanlaşmaktır. Fotoğraf çekimi günümüzde mod değiştirmiştir. Yani eski filmlerle fotoğraf çekimi artık piyasadan kalkmıştır. Fotoğraf çekmek çok olağan haline gelmiştir. Bütün telefonlar kameralı ve fotoğraf makinelidir. Bu nedenle fotoğraf çekimi çok basitleşmiştir.

 

GÜNÜMÜZDE PROFESYONEL ÇEKİM İÇİN KURS GEREKİR Mİ?

 

Fotoğraf çekimi işlerinde, günümüzde dijital fotoğraf işlerinde profesyonel olmak çok önemlidir. Işık ayarları, ışığı yakalamak ve poz yakalamak, profesyonel fotoğrafçılık işidir. Bu işi meslek edinmeden, başarılı olmak mümkün değildir. Başarılı olmak için yapmanız gereken şey, fotoğrafçılık kursu eğitim yerlerinde, fotoğrafçılık eğitim görmektir. Bu gibi yerlerden bu işin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

 

MESLEK EDİNMENİN YANINDA SEVMEK DE GEREKİR

 

Fotoğrafçılık mesleğini seçen kişi, fotoğraf çekmeyi sevmelidir. Yakın mod, hareketli mod, manzara modu, gece ve kapalı alan modu gibi birçok modda çekim yapma kabiliyetini elde etmesi gerekir. Profesyonel bir fotoğrafçı olmak için binlerce çekim yapmak gerekir. Yaparken en iyi pozları yakalamak hedefiniz olmalıdır. Dışarıda fotoğrafçılığa uygun havanın olup olmadığını anlamak çok önemlidir. Manzara yakalamak, poz yakalamak ve buna benzer çekim modları yakalamak, sanatsal bir bakış tarzı ister. Başarılı fotoğrafçılar, dışarıda sanatsal bakışlarla fotoğraf çekme kabiliyetine sahip insanlardır. İşin teknik kısmı ise fotoğrafçılar için açılan kurslardan öğrenilmektedir. Bu eğitimleri alan bir kişi fotoğrafçı fotoğrafları elde edebilir. Bu kurslarda, fotoğrafçılığın temeli olan diyafram ayarları, ISO ayarları ve Enstantane ayarları öğretilmektedir.

 

Diyafram ayarları, cihaza girecek ışık miktarının belirlenmesi ile ilgilidir. Enstantane ise, cihazda film üzerine düşen ışığın kalış miktarı ve ISO ayarları ise, filmin ışığa hassasiyeti ile ilgilidir. Ayrıca fotoğraf makinesi eğitimi de yetmemektedir. Bu gün için fotoğrafların bilgisayarda düzenlenmese de ayrı bir eğitim ister. Bu konuda fotoğrafçı programları konusunda en iyi eğitimler verilmektedir. Başarılı ve etkili bir eğitim için, işin uzmanı olan eğitimcilerin tercih edilmesi çok önemlidir. Sanatsal bakış yanında, mükemmel bir eğitim, profesyonel fotoğrafçı olmak için çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın